SİRKÜLER 14- Gelir İdaresi Başkanlığı “Temel Faturalar” için “e-Fatura İptal Portalı”nın mükelleflerin hizmetine sunulduğunu duyurmuştur.

VERGİ/TİCARET SİRKÜLERİ

SİRKÜLER NO: 2019/14

SİRKÜLER TARİHİ: 05.03.2019

Konu: Gelir İdaresi Başkanlığı “Temel Faturalar” için “e-Fatura İptal Portalı”nın mükelleflerin hizmetine sunulduğunu duyurmuştur.

Söz konusu duyuru şu şekildedir:

e-Fatura uygulamasında “Temel Fatura” senaryosunda düzenlenen ancak e-Fatura uygulamasına ilişkin sistem üzerinden Kabul veya Red yanıtı dönülemeyen e-Faturaların, elektronik ortamda iptal talebinin e-Faturanın düzenleyicisi tarafından oluşturulması ve iptal taleplerinin elektronik ortamda muhatabı alıcıları tarafından onaylanmasını sağlamak amacıyla, Gelir İdaresi Başkanlığınca “e-Fatura İptal Portalı” mükelleflerimizin kullanımına sunulmuştur.

Ayrıca Başkanlık tarafından “e-Fatura İptal Portalı Kullanım Kılavuzu” da www.efatura.gov.tr adresinde yayımlanmıştır. Söz konusu kullanım kılavuzuna aşağıdaki linkten de ulaşılabilir.           

Konuyla ilgili olarak kılavuzda şöyle denilmiştir: “Bilindiği üzere temel fatura senaryosunda düzenlenen e-Faturalara ancak Türk Ticaret Kanunu’nun 18 inci maddesinin (3) numaralı fıkrasında belirtilen harici itiraz yolları ile de itiraz edilebilmekte, e Fatura uygulamasına ilişkin sistem üzerinden itiraz (red yanıtı) edilememekteydi. Başkanlığımızca tasarımı tamamlanan ve e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcıların istifadesine sunulan e-Fatura İptal Portali aracılığı ile iptal işlemleri, bundan sonra e-Fatura uygulamasına ilişkin sistem üzerinden muhatabına iletilen red yanıtı olarak değerlendirilecek ve sistem içi itiraz mekanizması olarak kabul edilecektir.”

http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/Temel_Fatura_Iptal_Portali_Kullanim_Kilavuzu.pdf

SAYGILARIMIZLA….

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*